Sa početkom vrućine i leta, postoje rizici od novih kozmetičkih nevolja. Jedna od njih su gljivične infekcije stopala. Čitaocima je verovatno poznato da se onihomikoza najčešće javlja kada se leti redovno nose zatvorene i neprovetrene cipele. Ali to nije jedini razlog. Posete plažama i bazenima, gde higijena nije uvek u potpunosti kontrolisana, je još jedan čest uzrok gljivica. Praksa nošenja stranih papuča ili papuča kada smo prijatelji takođe stvara preduslove za razvoj kvasaca mikotičnih bakterija. Mnogo se raspravlja o tome da li su mikoze ozbiljan zdravstveni problem.
Kada su u ranoj fazi, teško ih je identifikovati. Pored toga, oni nemaju izuzetno negativan uticaj na ljudsko telo. Međutim, ako im dozvolimo da dođu u bilo koju od svojih ekstremnijih faza, oni bukvalno mogu uništiti naš imunitet. Tako postajemo podložni velikom broju bolesti. I postepeno nam narušavaju zdravlje. Postoji i realna opasnost da izgubimo nokatnu ploču. A koža oko njega treba da postane gruba, kao da ceo život radimo teške fizičke poslove u polju. Detoksikacija tela i kože, kao i postupci za potpuno čišćenje organizma i jetre od toksina su više nego važni. Moramo učiniti sve što je moguće i fokusirati se na hranu koja zaustavlja razvoj gljivičnih infekcija. Postoje i prirodni preparati koji se mogu koristiti u ove svrhe. Mikoherb krema se lako nanosi za čišćenje dermisa stopala. Mikoherb krema nudi brzo i efikasno lečenje gljivica i neprijatnih mirisa zahvaljujući svojoj prirodnoj formuli.
Šta su gljivice na stopalima?
Gljivice na stopalima (prema medicinskom terminu – onihomikoza) izazivaju mikroorganizmi koji utiču na gornji sloj kože. Rastu na vlažnim, toplim i neprovetrenim mestima. Najčešće pogađaju nožne prste i prostor koji zauzima epidermalno tkivo između njih. Gljivica može izazvati ljuštenje kože, svrab, pucanje, praćeno bolom i neprijatnim mirisom.
Kada i zašto se javljaju gljivice i onihomikoza?
Gljivice na stopalima mogu biti gorući problem za ljude svih uzrasta. Njihov izgled se može povezati sa nekoliko ključnih razloga. Najpopularniji od njih uključuju:
- Nošenje cipela bez ventilacije i pare – Stvaraju potpuno povoljno okruženje za pojavu gljivica, posebno između prstiju. Mikotični mikroorganizmi su tu u svom savršenom okruženju za razvoj – vlažnom i toplom mestu. Vrućina i prekomerno znojenje tokom letnjih meseci još više pogoduju njihovom razvoju. Nedostatak higijene, svakodnevno nošenje istih čarapa i cipela takođe bi dovelo do gljivica na stopalima.
- Korišćenje nehigijenskih i loše očišćenih prostorija – Ovo se odnosi na javna mesta kao što su bazeni, plaže ili kupatila u teretani. Sa početkom letnjih meseci, naše posete ovakvim mestima postaju sve češće. A sa njima se povećava šansa da se zarazite gljivičnim bakterijama. Mogu se širiti od osobe do osobe. Važno je izbegavati hodanje bosi na takvim mestima jer to povećava rizik.
- Uzimanje antibiotika – njihovo uzimanje slabi imuni sistem i to nas čini veoma podložnim gljivičnim infekcijama. Zbog toga je ključno hraniti telo probioticima čim se završi lečenje antibioticima. Tako će telo moći da dobije neophodne supstance izgubljene tokom lečenja.
- Nošenje stranih cipela – Nošenje strane cipela može preneti gljivicu sa osobe na osobu. Zbog toga je preporučljivo izbegavati „razmenu” cipela sa prijateljima ili rođacima radi prevencije. Isto važi i za peškire, peškire ili čarape koje koriste drugi ljudi. Deterdženti nisu uvek dovoljno snažni da ih uklone.
Kako možemo sprečiti gljivične i mikotične mikroorganizme?
U današnje vreme postoji mnogo načina da se izbegne pojava gljivica na koži stopala i ruku. Prvi je da nosite odgovarajuću ventilisanu obuću i izgradite higijenske navike koje eliminišu uslove za razvoj njihovog kvasca. Međutim, ništa ne garantuje da se neće pojaviti. U takvim slučajevima možemo koristiti i biokozmetičke proizvode sa prirodnim sastavom i svojstvima. Njihova glavna svrha je da negativno utiču na spore onihomikoze.
Pored gore navedenih praksi, postoji nekoliko alternativnih metoda. Svaki od njih može doprineti čišćenju i sušenju dermisa koji je pretrpeo gljivičnu infekciju. Koristite ih da utičete na pH nivoe epidermisa, eliminišući uslove za stvaranje kolonija gljivica na stopalima:
1. Rastvor esencijalnog ulja čajevca – nežno čišćenje od gljivica
Drvo čaja je poznato po svojim antifungalnim i antibakterijskim svojstvima. Ovu metodu možete koristiti dodavanjem nekoliko kapi njegovog esencijalnog ulja u posudu (posudu ili šolju). Možete lako dodati kokosovo ili maslinovo ulje. Zatim uzmite smešu i umasirajte sporim, kružnim pokretima problematična područja stopala.
2. Jabukovo sirće – Čišćenje drži gljivice dalje od mene svaki dan
Visoka kiselost jabukovog sirćeta pomaže u uklanjanju gljivica, njihovih spora i srodnih bakterija. Preporučuje se mešanje 125 ml. jabukovog sirćeta, 1,5 litara tople vode i 7) (75 g) sode bikarbone u posudi. Zatim možete uroniti i držati stopala u njemu oko 30 minuta. Isperite stopala i osušite ih mekim peškirom. Ponovite postupak 2 (dva) puta dnevno – ujutru i uveče. Takođe možete u početku potopiti noge u jabukovo sirće 15 minuta. Ovo će ih očistiti i osvežiti. I tek onda dodajte sodu bikarbonu i toplu vodu i sedite još 20 minuta.
3. Beli luk – više nego korisno i van kuhinje
Beli luk se dugo koristio kao metod narodne medicine za ublažavanje raznih tegoba. Veruje se da je izuzetno koristan u borbi protiv štetnih bakterija, mikroorganizama i gljivica. To je deo takozvane Trojke „super lekova“. Sadrži sastojak ajoen, za koji se veruje da pomaže u borbi protiv gljivičnih štetočina i uklanja ih.
Ovo možete isprobati kod kuće tako što ćete zgnječiti 3-4 čena belog luka i dodati ih u posudu tople vode. Topite noge 30 minuta 2 puta dnevno. Važno je imati na umu miris belog luka. Nakon postupka, upotrebite losion ili drugi metod da ugasite jaku i začinjenu aromu.
4. Jod – mala količina za blaže slučajeve gljivica na stopalima
Lečenje jodom se preporučuje samo kada je gljivica u povoju. Može se primeniti izuzetno lako – samo nanesite jodnu tinkturu na obolela mesta 2 (dva) puta dnevno. Ako ne uspe da očisti kvasac i spore gljivičnih organizama sa kože gljivice, pogledajte neki od drugih predloga. Pošto je onihomikoza veoma zarazna, obavezno posetite dermatologa.
5. Maslinovo ulje i limunov sok – odličan preliv za salatu i metoda protiv gljivica!
Pomešajte u činiji jednake količine maslinovog ulja i sveže ceđenog soka od limuna. Pomešajte ih i zatim pomoću tečnosti namažite problematična mesta na koži. Po želji možete dodati i malo timijana. Veruje se da pomaže protiv iritacija kože i infekcija.
6. Soda bikarbona (natrijum bikarbonat) – odlična sredstva za čišćenje gljivica!
Obična soda bikarbona je proizvod kojeg svako domaćinstvo ima u izobilju. Veruje se da natrijum bikarbonat ima svojstva uklanjanja gljivica sa kože ruku i stopala. Da biste isprobali ovaj metod, rastvorite otprilike pola šolje sode u posudi tople vode. Potopite noge 15-20 minuta. Kada budete spremni, možete da osušite stopala, ali ih nikada ne isperite. Pustite da se sredstvo za čišćenje u potpunosti upije i očisti dermis.
7. Eterično ulje lavande – Mirisna metoda za detoksikaciju
Lavanda može biti korisna i protiv gljivica – veruje se da ima umirujuća svojstva za dermis. Ulje pomaže u otklanjanju neprijatnog svraba i vraćanju normalne teksture i nivoa vlažnosti kože. Eterično ulje nanositi 2 (dva) puta dnevno na problematična područja kože.
Bez gljivica – Pobrinimo se prirodno za našu higijenu i lepotu
Prirodna, ali svakodnevna briga o sebi može nam pomoći da sprečimo mnoge neželjene probleme sa kožom. Svakodnevna lična higijena sa pravim biokozmetičkim proizvodima sa prirodnim ekstraktima takođe pomaže. Zdrava i uravnotežena ishrana, pravilna detoksikacija i redovno vežbanje dodatno bi unapredili dobrobit duha u našem telu.
A ako se desi da nam na dermis stopala dođu neprijatne gljivice i paraziti, treba da znamo jednu stvar. Uvek se možemo obratiti organskom sredstvu za čišćenje epiderme. Primer za to je krema za dezinfekciju i vlaženje mikotične kože Noktal. Uključuje ekstrakt klotrimazola i med.
- Bulk Extreme iskustva i cena, Nuspojave, Prevara? - 06/11/2024
- Diaflex iskustva i cena, Nuspojave, Prevara? - 05/11/2024
- Fat Burn Active iskustva i cena, Nuspojave, Prevara? - 04/11/2024